5A Southern Idaho Conference
Saturday, May 7
#12 Timberline (1) at #5 Mountain View (17) - Timberline eliminated
#11 Columbia (1) at #6 Boise (11) - Columbia eliminated
#10 Nampa (0) at #7 Vallivue (8) - Nampa eliminated
#9 Centennial (14) at #8 Borah (13) - Borah eliminated
Bye: #1 Eagle, #2 Rocky Mountain, #3 Capital, #4 Meridian
Monday, May 9
at Mountain View High School
#4 Meridian (4) vs. #5 Mountain View (7)
#1 Eagle (15) vs. #9 Centennial (0)
#7 Vallivue (9) vs. #2 Rocky Mountain (19)
#6 Boise (14) vs. #3 Capital (2)
Tuesday, May 10
at Mountain View High School
#4 Meridian (14) vs. #9 Centennial (4) - Centennial eliminated
#3 Capital (13) vs. #7 Vallivue (12) - Vallivue eliminated
#1 Eagle (17) vs. #5 Mountain View (0) - Eagle to state
#2 Rocky Mountain (10) vs. #6 Boise (11) - Boise to state
Wednesday, May 11
#2 Rocky Mountain (4) vs. #4 Meridian (2) - Rocky Mountain to state
#3 Capital (5) vs. #5 Mountain View (10) - Mountain View to state
Thursday, May 12
DISTRICT CHAMPIONSHIP: #1 Eagle (10) vs. #6 Boise (0)
#4 Meridian (11) vs. #5 Capital (1) - Meridian to state play-in game, Capital eliminated
4A Southern Idaho Conference
Monday, May 9
#5 Caldwell (2) at #4 Skyview (8)
#6 Mountain Home (2) at #3 Bishop Kelly (9)
Byes: #1 Kuna, #2 Middleton
Tuesday, May 10
#4 Skyview (4) at #1 Kuna (7) - Kuna to state
#3 Bishop Kelly (0) at #2 Middleton (10) - Middleton to state
#6 Mountain Home (8) at #5 Caldwell (9) - Mountain Home eliminated
Wednesday, May 11
#5 Caldwell (6) at #4 Skyview (10) - Skyview eliminated
Thursday, May 12
#4 Skyview (2) at #3 Bishop Kelly (6) - Bishop Kelly to state play-in, Skyview eliminated
DISTRICT CHAMPIONSHIP: #2 Middleton (1) at #1 Kuna (2)
3A Snake River Conference
at Weiser High School
Tuesday, May 10
#5 Payette vs. #4 Weiser (10)
#6 Parma (12) vs. #3 Fruitland (13)
#1 Homedale (10) vs. #4 Weiser (0) - Homedale to state
Wednesday, May 11
#2 Emmett (10) vs. #3 Fruitland (0) - 1 p.m. - Emmett to state
#6 Parma vs. #4 Weiser - 4:30 p.m. - loser eliminated
#3 Fruitland (9) vs. #5 Payette (14) - Fruitland eliminated
Thursday, May 12
DISTRICT CHAMPIONSHIP: #1 Homedale vs. #2 Emmett
#4 Weiser (8) vs. #5 Payette (9) - Payette to state play-in, Weiser eliminated
3A Sawtooth Central Idaho Conference
Wednesday, May 4
#1 Buhl vs. #4 Gooding - 5 p.m.
#3 Kimberly (7) vs. #2 Filer (3)
Friday, May 6
#1 Buhl (15) vs. #3 Kimberly (9)
#2 Filer vs. #4 Gooding - Gooding eliminated
Tuesday, May 10
DISTRICT CHAMPIONSHIP: #1 Buhl (7) vs. Kimberly (5)
#3 Kimberly (12) vs. #2 Filer (10) - Filer eliminated
2A Western Idaho Conference
Tuesday, May 10
at Melba High School
#5 Cole Valley (12) vs. #4 McCall-Donnelly (10)
#1 Melba (16) vs. #5 Cole Valley (0)
at New Plymouth High School
#6 Marsing (6) vs. #3 Nampa Christian (12)
#2 New Plymouth (5) vs. #3 Nampa Christian (4)
Thursday, May 12
at McCall-Donnelly
#2 New Plymouth vs. #1 Melba (3)
#3 Nampa Christian (14) vs. #4 McCall-Donnelly (4) - McCall-Donnelly eliminated
#5 Cole Valley vs. #6 Marsing. - Cole Valley eliminated
Friday, May 13
#3 Nampa Christian (17) vs. #6 Marsing (4) - Marsing eliminated
#2 New Plymouth (11) vs. #3 Nampa Christian (12) - New Plymouth eliminated
DISTRICT CHAMPIONSHIP: #1 Melba vs. Nampa Christian - 3 p.m.